Kámen je využíván pro jeho jedinečné vlastnosti, které prakticky nemůže nahradit jiný materiál. Především je to odolnost vůči povětrnostním vlivům, která dává kameni jeho dlouhodobost. Proto můžeme kámen označit jako nejtrvanlivější materiál. Dále vyniká pevností a snadnou údržbou. Dodnes je nenahraditelný, pokud jde o vyjádření vznešenosti a závažnosti stavby.

Na našem území je kámen nejvhodnější materiál pro využití v exteriérech (obklady fasád, parapety, schodiště, dlažby atd.)

V interiérech vyniká zejména svojí krásou, elegancí a odolností. Takové vlastnosti můžete poskytnout kuchyňskému pultu, koupelně, schodišti nebo podlahám prostřednictvím dlažby.

Historie

Přírodní kámen je bezesporu nejstarším materiálem, který člověk využíval. Jeho historie sahá až 3 miliony let před náš letopočet. Díky svým vlastnostem se po věky používal pro výrobu různých nástrojů a stavebních materiálů. Nejznámějšími stavbami s kamene můžeme označit Egyptské pyramidy, megalitický areál Stonehenge či stavby ze starověkého Řecka a Říma. 

Bohatou historii má těžba a zpracování kamene také na území České republiky.

Hlavní druhy kamene

 Kámen dělíme do tří základních kategorií. 

1) Magmatické horniny (např. žula)

 vyniká odolností díky své extrémní tvrdosti. Použití: dlažby, obklady soklů – fasád, schody, parapety, různé zdi, pomníky, hroby nebo kuchyňské pulty.

2) Sedimentární horniny (např. pískovec)

 Použití: podlahy, schody, obklady soklů-fasád, zahradní architektura.

3) Metamorfované horniny (např. mramor)

 Použití: výborné tepelné a izolační vlastnosti. Je vhodný například pro podlahy a podlahové nebo stěnové topení, schody, barové pulty, haly, chodby apod.